Novinky

Rostislav Grossmann: Když bylo potřeba, dokázali jsme zabrat

Fotbalisté Čimelic mají za sebou hodně náročnou sezonu, během které se na lavičce vystřídali hned tři trenéři. Po velice špatném začátku sezony nového trenéra Romana Schorníka vystřídal sportovní manažer Jan Růžička. Ten ve zbylých podzimních zápasech dokázal mužstvu získat lepší výchozí postavení pro záchranářské boje, které jeho tým na jaře čekaly. Do těch Siko vstoupilo už zase s novým lodivodem, na zbytek sezony přišel do Čimelic Rostislav Grossmann. Zkušený kouč měl jasný úkol – zachránit nejvyšší krajskou soutěž. To se mu podařilo a fotbalisté Čimelic skončili na desátém místě se ztrátou tří bodů na pátý Český Krumlov. Své působení i to, jestli na čimelické lavičce setrvá, prozradil trenér Rostislav Grossmann v rozhovoru.

Jak zhodnotíte uplynulou sezonu?

Nejsem kompetentní, abych hodnotil celou sezonu, protože jsem k týmu přišel v zimní přestávce. To, co mělo být na začátku sezony jako cíl, se defakto splnilo. Asi byly představy být v tabulce o něco výš a mít dříve klid od bojů o záchranu. Jaro bylo hodně náročné a týmů, které mohly spadnout, bylo hodně. Nakonec desáté místo asi vyjadřuje nějaké možnosti týmu.

Tým jste převzal po velmi nevydařeném podzimu. Splnila se na jaře vaše očekávání?

Nám se po vydařené zimní přípravě velice povedl začátek jara. Strašně příjemná byla výhra v Katovicích, kde jsme se třemi body opravdu nepočítali. Měli jsme vyhrát i s Lomem, se kterým jsme remizovali. Začátek jsme měli opravdu slušný, mančaft naskočil a jel. Pak jsme trošku dodýchali. Měli jsme tam nějaká zranění a změny v sestavě, ale na to si já moc nehraji. Kádr máme a vždycky jsme to nějak dali. Potom přišly výkyvy ve výkonech, ale když bylo potřeba, dokázali jsme zabrat a z těch sestupových příček se dostat. Vcelku jsem asi spokojený.

Budete v Čimelicích pokračovat i v dalších sezonách?

V Čimelicích jsem se domluvil na další půlrok. Člověk nikdy neví. Trenéři se vyhazují, ale také dostávají nabídky. Prodloužili jsme to a za půl roku uvidíme.

Jak bude vypadat letní příprava?

Dali jsme si volno, protože kluci taky potřebovali trošku odpočinout. Neděláme z toho žádnou velkou vědu. Začali jsme v úterý 16. července společným tréninkem. Měli osm společných tréninků, hráči měli absolvovat nějakou individuální přípravu, kterou dostali písemně. Jak k tomu přistoupili, se uvidí. Věřím, že někteří zodpovědní něco odběhali a někteří na tom budou trošku hůř. Odehráli jsme celkem pět přípravných zápasů, což určitě stačí, protože změny v kádru budou minimální. Žádné soustředění nebylo. Kluci chodí do práce, mají rodiny a dovolené.

Z krajského přeboru postoupily Katovice, jak se jim podle vás v divizi povede?

Pro ně ta soutěž bude těžká, ale myslím si, že nemají vůbec špatný kádr a hlavně je to mančaft, který trénuje. Je trošku na jiné bázi, než je třeba Čížová, která hraje bez tréninku a jde zápas od zápasu. Budou to mít těžké, ale myslím si, že to zvládnou. Je to srovnatelný tým s těmi dalšími jihočeskými, které v divizi hrají.

Které zápasy byly pro vás na jaře klíčové v boji o záchranu?

Nám se paradoxně dařilo se silnými soupeři a dokázali jsme sbírat body venku. Vyhráli jsme v Katovicích, remizovali s Lomem, se kterým jsme měli i vyhrát. Nehráli jsme špatný zápas ani v Olešníku, kde jsme ještě před koncem poločasu vedli. Porazili jsme Třeboň, v Krumlově a v Milevsku remizovali. Takže nám nešly zápasy s papírově slabšími soupeři, které jsme měli přetlačit. Třeba jsme v těch utkáních vedli, ale nedokázali jsme to dotáhnout. V Rudolfově jsme dostali gól v závěru, Osek nám v poslední minutě otočil zápas nebo špatný vývoj zápasu s Želčí. Tady jsme poztráceli, a kdybychom měli body z těchto zápasů, mohli jsme být klidně pátí nebo šestí.

Kdy vás výkonem vaši svěřenci nejvíc potěšili?

Výsledkem mě potěšil zápas v Katovicích, i když musím říct, že jsme měli obrovské štěstí. Soupeř nás válcoval. Herně se nám vydařilo domácí utkání s Třeboní, které jsme vyhráli 1:0. To byl herně i výsledkově nejlepší zápas.

Kdy naopak jste je za předvedenou hru nepochválil?

Naopak se nám nedařilo v domácích zápasech, které jsme měli zvládnout. Měli jsme vyhrát v Rudolfově a nepovedlo se nám utkání v Protivíně. Je pravda, že jsme kolikrát sestavu lepili všelijak a taky jsme to zvládli. V Krumlově jsme hráli od dvacáté minuty o deseti a dokázali vyrovnat. 

V bráně se střídali Karel Krt s Davidem Přibylem. Ke konci sezony už chytal jen Krt. Proč to tak bylo a kdo bude chytat příští sezonu?

Měli jsme připravené, že se brankáři budou točit, protože byli přibližně na stejné úrovni. Hledali jsme dvojku k Davidu Přibylovi, v pražské Bohemce jsme si vyhlídli Karla Krta. V Olešníku se pak Přibyl zranil a zbytek soutěže už odchytal Krt. Oba dva jdou s námi do přípravy, ale jsou hráči Písku, takže záleží na jednání. Není žádným tajemstvím, že z Roudného přišel Tomáš Hřebejk, což je velmi kvalitní brankář. Do přípravy jdou tři gólmani a kdo bude chytat zatím nevím. Bude záležet na jednání s Pískem. K tomu ještě Krt jde na vysokou školu do Plzně, takže ještě uvidíme, jak to s ním bude. 

Často jste se potýkali se zraněními. Jak jsou na tom hráči, kteří ze zdravotních důvodů nemohli nastupovat?

Samozřejmě máme pár starších hráčů, kteří tu sezonu vždycky nějak přežívají, ale v zápasech vypadají velice dobře. Zranění se nevyhnulo snad vůbec nikomu. Mezery v sestavě jsme vždycky dokázali nějak zalepit, protože máme spoustu hráčů, kteří jsou schopní zahrát na různých postech. To je pro mě jako pro trenéra obrovský plus. Teď by měli být všichni hráči zdraví.

V zimní přestávce přišel z Hradiště Jan Mezera. Jak jste byl spokojený s jeho výkony a bude v Čimelicích pokračovat?

Já mam leváky rád. Honza Mezera jako klasický levák podal v některých zápasech hodně dobré výkony a něco, jako všem, se mu také nepovedlo. Jednání jsme dotáhli a Mezera u nás zůstane i na další sezonu.

Budou nějaké změny v kádru?

Máme zájem o posílení každé řady. Na brankářský post už přišel Tomáš Hřebejk. Hledáme někoho do obrany a zálohy, v útoku si myslím, že jsme na tom dobře, ale možná tam nějaké vazby ještě posílíme. Hráče bych nerad jmenoval, protože to ještě není dotažené do konce. Chceme z Písku jednoho záložníka, takže u něj, Přibyla a Krta bude záležet na jednání s Pískem. Odchody snad žádné nebudou, všichni hráči přislíbili, že budou pokračovat. Skončil pouze Martin Pohnán, který požádal o ukončení činnosti.

Bude letos v Čimelicích fungovat B tým?

Béčko se přihlásilo do soutěže a začne fungovat. Ujmou se toho kluci z áčka Venca Nosek s Tomášem Froňkem. Byla to jejich myšlenka a klub to posvětil.

V zimní přestávce vedení FC Písek avizovalo, že chce s vámi dál spolupracovat v dorosteneckých kategoriích. Došlo k nějaké dohodě?

Žádné jednání se ze strany FC Písek nekonalo. Takže to je spíš otázka na písecké vedení.

S jakými cíli vstoupíte do nadcházející sezony?

Myslím si, že Čimelice s tímhle kádrem jsou schopné hrát slušný střed tabulky. Samozřejmě chceme výš než na desáté místo, protože jaro nám ukázalo, že by to šlo.